Існує чотири основних типи здорової шкіри: нормальна, суха, жирна і комбінована. Тип шкіри визначається генетично. Однак стани здоров'я шкіри бувають різними залежно від багатьох внутрішніх і зовнішніх факторів, які на неї впливають.
Розрізняють чотири типи шкіри: нормальна, суха, жирна і комбінована
Якщо Вам потрібна допомога щодо визначення Вашого типу шкіри, Вам допоможе тест шкіри. Якщо Вам потрібна додаткова консультація про те, як найкраще доглядати за шкірою, Eucerin рекомендує звернутися до дерматолога або фармацевта.
Нормальна шкіра
"Нормальна шкіра"— це загальновживаний термін для позначення добре збалансованої шкіри. Науковий термін для здорової шкіри — eudermic.
Суха шкіра
Слово "суха" використовується, щоб описати тип шкіри, який виробляє менше шкірного сала, ніж нормальна шкіра. Через відсутність шкірного сала, сухій шкірі не вистачає ліпідів, яких вона потребує для утримання вологи та формування захисного бар'єру проти зовнішніх впливів.
Жирна шкіра
Слово "жирна" використовується, щоб описати тип шкіри з підвищеним виробленням шкірного сала. Таке надлишкове вироблення відоме як себорея.
Комбінована шкіра
Комбінована шкіра, як випливає з назви, — це шкіра, якій властиві всі типи.
НОРМАЛЬНА ШКІРА
Що означає нормальна шкіра?
"Нормальна шкіра"— це загальновживаний термін для позначення добре збалансованої шкіри. Науковий термін для здорової шкіри — eudermic. Т-зона (лоб, підборіддя і ніс) може бути трохи жирна, але в цілому вироблення шкірного сала і вологи збалансоване, і шкіра не є ані дуже жирною, ані надміру сухою.
Як визначити нормальну шкіру
Нормальній шкірі властиві:
- дрібні пори
- відмінна циркуляціа крові
- шовковиста, м'яка і гладенька текстура
- свіжий рожевий колір, його прозорість та рівномірність
- відсутність плям
Не схильна до надмірної чутливості.
З віком нормальна шкіра може ставати сухішою.
СУХА ШКІРА
Що означає суха шкіра?
Слово "суха" використовується, щоб описати тип шкіри, який виробляє менше шкірного сала, ніж нормальна шкіра. Через відсутність шкірного сал, сухій шкірі не вистачає ліпідів, яких вона потребує для утримання вологи та формування захисного бар'єру проти зовнішніх впливів. Це призводить до порушення бар'єрної функції. Суха шкіра (ксероз) існує в тому або іншому ступені тяжкості і в різних формах, які не завжди можна чітко розрізнити.
Від сухості шкіри страждають значно більше жінок, ніж чоловіків, а з віком будь-яка шкіра стає сухішою. Проблеми, пов'язані з сухою шкірою, дуже поширені, на них припадає 40% відвідувань лікарів-дерматологів.
Причини сухості шкіри
Зволоження шкіри відбувається в результаті утриманя води у глибоких шарах та випаровування.
Шкіра постійно втрачає воду через:
- Пітливість: активне виділення води із залоз, викликане спекою, стресом і фізичною активністю.
- Трансепідермальна втрата води (TEВВ): природний пасивний спосіб втрати води, у який шкіра втрачає приблизно пів літра води в день із глибших шарів.
Сухість шкіри спричиняє відсутність:
- природних зволожуючих факторів (ПЗФ) — особливо сечовини, амінокислот і молочної кислоти, які зв'язують та утримують воду.
- ліпідів епідермісу, таких як цераміди, жирні кислоти і холестерин, що необхідні для здорової бар'єрної функції шкіри.
У результаті цих чинників бар'єрна функція шкіри може опинитися під загрозою.
Як визначити різні ступені сухої шкіри
Суха шкіра класифікується від сухішої, ніж зазвичай, і аж до сухої та дуже сухої шкіри. Відмінності зазвичай визнаючаються наступним чином:
Суха шкіра
Помірно сухій шкірі властиві відчуття стягнення, грубості та подразненості, а також тьмяний вигляд. Еластичність шкіри також низька.
Дуже суха шкіра
Якщо сухість не лікувати, шкіра може:
• відлущуватися у вигляді лусочок або клаптиків
• стати грубою та прищавою (іноді це пов'язано із підлітковим віком)
• бути стягненою
• свербіти
Дуже суха шкіра
Для деяких ділянок тіла — особливо рук, ніг, ліктів і колін — характерними є:
• шершавість
• обвітрення з тенденцією до утворення тріщин шкіри
• мозолі
• відлущування
• часте свербіння
Дуже суха шкіра найчастіше зустрічається у літніх людей або на руках, яким не вистачає зволоження.
ЖИРНА ШКІРА
Що таке жирна шкіра?
Слово "жирна" використовується, щоб описати тип шкіри з підвищеним виробленням шкірного сала. Таке надлишкове вироблення відоме як себорея.
Причини жирної шкіри
Ряд чинників, які викликають надмірне вироблення шкірного сала:
- генетика
- гормональні зміни та дисбаланси
- медикаментозне лікування
- стрес
- косметика, яка призводить до утворення комедонів (засоби для макіяжу, які викликають подразнення)
Як визначити різні типи жирної шкіри?
Для жирної шкіри характерними є:
- збільшені, чітко видимі пори
- жирний блиск
- потовщена, бліда шкіра: кровоносних судин може не бути видно
Жирна шкіра схильна до утворення комедонов (чорних і білих вугрів), а також акне у різних формах.
За легкого ступеню тяжкості певна кількість комедонів з'являється на обличчі і часто на шиї, плечах, спині і грудях.
За помірного і тяжкого ступеня з'являються папули (маленькі вузлики без видимих гнійників) і пустули (середнього розміру вузлики з помітними білою або жовтою точкою в центрі) і шкіра стає червоною та запаленою.
Детальніше у статті акне.
КОМБІНОВАНА ШКІРА
Що означає комбінована шкіра?
У комбінованої шкіри тип шкіри змінюється в Т-зоні і на щоках. Так звані Т-зони можуть істотно відрізнятися у різних людей: від дуже вузької до розширеної ділянки.
Для комбінованої шкіри властиві:
- жирна Т-зона (лоб, підборіддя і ніс)
- розширені пори в цій ділянці, можливо, з плямами або прищами
- нормальна та суха шкіра щік
Причини комбінованої шкіри
Жирні ділянки комбінованої шкіри спричинені надмірним виробленням шкірного сала. Сухі ділянки комбінованої шкіри викликані відсутністю шкірного сала і відповідним ліпідним дефіцитом.
Визначення типу і стану здоров'я шкіри
На відміну від типу шкіри, стан шкіри може сильно варіюватися протягом Вашого життя. Численні внутрішні і зовнішні чинники, які визначають стан шкіри включають в себе: клімат і забруднення навколишнього середовища, ліки, стрес, спадкові фактори, що впливають на рівень шкірного сала, поту і натурального зволожуючого фактора, які виробляє Ваша шкіра, а також засоби, які Ви застостовуєте, і вибір щодо догляду за шкірою, який Ви робите.
Засоби для догляду за шкірою повинні обиратися відповідно до типу шкіри і стану Вашої шкіри. Дерматологи та інші експерти по догляду за шкірою визначають типи і стани шкіри людини шляхом вимірювання наступних факторів.
Ознаки старіння
Тип шкіри може змінюватися протягом нашого життя. Ті, у кого була жирна шкіра в підлітковому віці, можуть мати суху шкіру у зрілому віці, а в тих, у кого раніше шкіра була нормальна, у процесі старіння вона може стати сухою.
Незалежно від типу, з віком шкіра втрачає об'єм і щільність, з'являються поверхневі і глибокі зморшки, і можуть спостерігатися зміни у пігментації. Розуміння і вимірювання цих ознак старіння допомагає нам визначити стан здоров'я шкіри. Детальніше читайте у статті старіння шкіри.
Колір шкіри
Колір шкіри і національні особливості визначають те, як наша шкіра реагує на зовнішні чинники, такі як сонце, порушення пігментації, подразнення і запалення. Основний колір шкіри визначається залежно від щільності епідермісу і розподілу меланіну.
Почервоніння шкіри також є дієвим способом визначення стану шкіри; воно відображає активність кровообігу і може свідчити про появу захворювань, таких як купероз і розацеа.
Утворення шкірного сала та поту
Об'єм шкірного сала, виробленого сальними залозами у шкірі, контролює ефективність бар'єрної функції шкіри і, як наслідок, стану шкіри. Перевиробництво шкірного сала може призвести до того, що шкіра стане жирною та схильною до утворення акне, в той час як знижене вироблення шкірного сала призводить до сухості шкіри.
Піт утворюється у потових залозах шкіри для того, щоб допомогти організмові підтримувати його оптимальну температуру. Надмірне або знижене потовиділення може вплинути на стан здоров'я шкіри.
Природні зволожуючі фактори (ПЗФ)
Природно утворені у здоровій шкірі, ПЗФ, такі як амінокислоти, допомагають зв'язувати воду у клітинах шкіри, підтримуючи її еластичність і пружність і захищаючи її від зневоднення. Коли захисний бар'єр шкіри пошкоджений, він часто не в змозі зберегти ці важливі ПЗФ, тому вологість шкіри зменшується і це впливає на стан її здоров'я.
Чутливість шкіри
Чутлива шкіра — це шкіра, які легко подразнюється і частіше реагує на різні чинники, ніж нормальна шкіра. Виявлення та оцінка симптомів, таких як почервоніння, висип, поколювання, свербіння і печіння, допомагають визначити стан здоров'я шкіри.