Ваш щоденний захист: як сонцезахисні засоби захищають вашу шкіру

6 хв читання
Показати більше

Захист від сонця — це не лише про сонцезахисний крем. Це про глибше розуміння впливу УФ-випромінювання, забруднення довкілля та повсякденних звичок на здоров’я шкіри. Завдяки сучасним науковим дослідженням і досягненням у дерматології, стає особливо важливо переосмислити підходи до ефективного навчання у сфері сонцезахисного догляду за шкірою.

Розуміння впливу видимого світла та забруднення

Оксидативний стрес, спричинений зовнішніми чинниками (наприклад, синім світлом), стимулює вироблення меланіну.

Останні дослідження¹ підкреслюють, що високоенергетичне видиме світло (HEVIS) і забруднення довкілля суттєво впливають на старіння шкіри та появу пігментації. Щоб протистояти цим викликам, сучасні формули містять антиоксиданти та фільтри видимого світла — для більш комплексного захисту. Усвідомлення цих додаткових ризиків лише підсилює важливість щоденного сонцезахисту — не лише на вулиці, а й у приміщенні. Деякі активні компоненти, зокрема Лікохалкон А, допомагають зменшити шкідливий вплив вільних радикалів на шкіру:

Лікохалкон А та інші антиоксиданти здатні знижувати рівень вільних радикалів, що утворюються під впливом зовнішніх чинників — ультрафіолетового випромінювання, забрудненого повітря та високоенергетичного видимого світла (HEVIS). Нейтралізуючи ці шкідливі молекули, антиоксиданти забезпечують ефективний захист шкіри від оксидативного стресу, попереджаючи передчасне старіння, розвиток гіперпігментації та інші наслідки негативного впливу довкілля².

Лікохалкон А ефективно захищає від гіперпігментації, спричиненої високоенергетичним видимим світлом (HEVIS).

Більше, ніж просто spf: чому так важливо обирати сонцезахисний засіб широкого спектра дії

Сонцезахисний засіб широкого спектра дії — це ключовий елемент ефективного захисту шкіри як від UVA-, так і від UVB-випромінювання, які спричиняють опіки, передчасне старіння та підвищують ризик розвитку раку шкіри. Якщо UVB-промені переважно викликають опіки та безпосередньо пошкоджують ДНК, то UVA проникає глибше — руйнує колаген, провокує появу зморшок і пігментацію. Більше того, UVA-промені активні цілий рік і частково проходять навіть крізь віконне скло, тож щоденне використання сонцезахисного засобу — обов’язкове. Засоби з широким спектром дії запобігають фотостарінню, порушенням пігментації та розвитку небезпечних захворювань шкіри, допомагаючи зберегти її здоров’я надовго.

Сучасні сонцезахисні засоби захищають шкіру не лише від УФ-випромінювання, а й від високоенергетичного видимого світла (HEVIS), яке пов’язують з оксидативним стресом і запаленням. Удосконалені формули містять антиоксиданти та ферменти, що сприяють відновленню ДНК, забезпечуючи комплексний захист. Регулярне використання сонцезахисту зменшує кількість мутацій у клітинах шкіри, знижує ризик розвитку раку та уповільнює процеси старіння. Саме тому щоденне використання засобів широкого спектра дії — один із найефективніших способів зберегти шкіру здоровою та молодою на довгі роки.

Під сонцем: як сонячна радіація впливає на нашу шкіру

Сонцезахист для всіх типів і тонів шкіри

Поширений міф — ніби темніший відтінок шкіри не потребує сонцезахисту. Меланін справді забезпечує певний природний бар’єр, але він не захищає від фотостаріння, пігментації чи ризику розвитку раку шкіри. Щоб допомогти кожному дбати про свою шкіру, важливо інформувати різні групи населення про необхідність захисту від сонця та створювати легкі, некомедогенні формули без білих слідів — такі, які хочеться наносити щодня.

Сонцезахисний крем є невід’ємною складовою щоденного захисту шкіри від сонця, допомагаючи запобігти сонячним опікам, передчасному старінню та розвитку раку шкіри. Але якщо наносити засіб неправильно — у недостатній кількості або пропускаючи окремі ділянки — шкіра залишається вразливою до шкідливого УФ-випромінювання. Два нещодавні дослідження вказують на типові помилки при нанесенні сонцезахисного крему серед дорослих і дітей, що підкреслює необхідність формування правильних звичок щодо захисту шкіри від сонця.

Дослідження 1: Застосування сонцезахисного крему у дорослих

У дослідженні за участю 52 дорослих (29 жінок, 23 чоловіків) оцінювалася ефективність регулярного застосування сонцезахисного крему. Учасники нанесли сонцезахисний крем один раз, як вони це роблять зазвичай, а до та після нанесення були зроблені стандартизовані УФ-фотографії для оцінки покриття.

Ключові показники:

У середньому 11% поверхні тіла залишаються незахищеними — саме ці ділянки найбільше піддаються впливу УФ-випромінювання. Найчастіше забувають про спину — ймовірно, через складність у самостійному нанесенні.

Що варто врахувати дорослим, щоб забезпечити повноцінний захист від сонця, важливо:

  • Наносити достатню кількість засобу — не менше двох столових ложок на все тіло та об’єм, як монетка, — на обличчя.
  • Не оминати важкодоступні зони — використовуйте спрей або попросіть когось допомогти нанести засіб на спину та плечі.
  • Оновлювати захист кожні дві години, особливо після купання або активного потовиділення.

Дослідження 2: Застосування сонцезахисного крему у дітей

Друге дослідження було зосереджено на 17 дітях віком від 3 до 6 років (10 дівчаток, 7 хлопчиків) та вивчало, наскільки добре батьки застосовували сонцезахисний крем для своїх дітей. Як і в попередньому дослідженні, для оцінки покриття сонцезахисним кремом використовувалися стандартизовані УФ-фотографії.

Ключові показники:

Щоб краще захищати дитячу шкіру від сонця, батькам варто:

  • Приділяти особливу увагу обличчю, вухам і стопам — ці ділянки часто залишаються незахищеними.
  • Наносити сонцезахисний засіб ще до одягання, щоб уникнути пропущених місць через зміщення одягу.
  • Використовувати засіб із широким спектром дії та SPF 30+, оновлюючи його кожні дві години.

Висновок

Обидва дослідження показують: неповне нанесення сонцезахисного засобу залишає значні ділянки шкіри повністю незахищеними — особливо це стосується важкодоступних зон у дорослих і недоглянутих місць у дітей. Ефективний захист від шкідливого УФ-випромінювання передбачає щедре нанесення, ретельне покриття всіх зон і правильну кількість засобу. Пам’ятайте: сонцезахисний засіб працює лише тоді, коли його наносити правильно. Обробляйте всі відкриті ділянки шкіри й регулярно оновлюйте засіб — це ключ до надійного захисту!

 
 

 

 

Партнерство з Euromelanoma

Джерела:

Pandey P, Sinha SP, Akhade KS. Effects of visible lights, photodermatoses and role of antioxidants in skin health. Int J Res Med Sci. 2023;11(11):4272–6. doi:10.18203/2320-6012.ijrms20233418.

Laudien M, Mann T, Kolbe L, et al. Licochalcone A as powerful active partner for Thiamidol: Dual action against hyperpigmentation [poster]. Presented at: EADV Congress; 2021. Poster No. 1273.

Weise J, Möller N, Wensorra U, Mann T, Eggers K, Warnke K, Kolbe L. Licochalcone A efficiently protects against HEVIS-induced hyperpigmentation [poster]. Presented at: 31st EADV Congress; 2022 Sep; Milan, Italy.

Jovanovic Z, Mann T, Kolbe L, et al. Conventional sunscreen application does not lead to sufficient body coverage. Int J Cosmet Sci. 2017.

Roggenkamp D, Mann T, Kolbe L, et al. Sunscreen application routine and UV protective behavior of parents [poster]. Presented at: EADV Congress; 2018. Poster No. P1684.