Суха шкіра тіла – Причини, симптоми і рішення

9 min. read
Показати більше

Шкіра — один з найбільш важливих органів. Вона формує наш зовнішній вигляд, дає відчуття дотику, контролює температуру і захищає від інфекцій. Тим не менш, огрубілаа, ущільнена, полущена, свербляча або до болю суха шкіра втрачає свою здатність функціонувати належним чином — рецептори стають менш чутливими, ризики передчасного старіння і пошкодження сонячними променями зростають, підвищується загроза зараження. Зазвичай ефективні рішення доволі доступні, й вони основані на щоденному догляді, який підходить саме для сухої шкіри.

Ознаки І Симптоми

Суха шкіра на тілі — дуже поширена скарга

Сухість шкіри є основною причиною шкірних захворювань, більш ніж 40% звернень до лікарів-дерматологів пов'язані з сухою шкірою. Сухість може виникнути на будь-якій ділянці тіла, але найчастіше це трапляється на руках, ногах, колінах та ліктях, а також обличчі, тому що ці ділянки найбільш вразливі. Суха шкіра на обличчі може бути чинником передчасного старіння.

Суха шкіра не здатна регулювати своє зволоження.
Внутрішні і зовнішні чинники можуть порушувати здатність шкіри до гідратації та призводити до надміру сухої шкіри.

Коли шкіра тіла стає пересушеною, вона може стати надзвичайно жорсткою, полущеною, з відшаруваннями, спричиняти сильне свербіння й біль, навіть дуже грубою і потрісканою. Тим не менш, не завжди буває очевидно, що саме сухість є причиною цих проблем шкіри, що залежить від ступеня сухості та ураженої ділянки тіла.

  • Помірно суха шкіра
    Спочатку сухість можна помітити у вигляді легкого ущільнення або незначної шорсткості.
  • Суха шкіра
    Якщо шкіра й надалі втрачає вологу, вона грубшає і може набувати потрісканого або полущеного вигляду, можливе свербіння.
  • Надміру суха шкіра
    Якщо і така сухість залишається без лікування чи догляду, або вони неефективні, шкіра може пошкоджуватись, ставати надзвичайно щільною, огрубілою і потрісканою. На цій стадії свербіння також може стати сильним і болючим.

Ділянки тіла, уражені сухою шкірою

Якщо мити руки зандто часто, на них може розвинутись суха шкіра.

Сухість часто з'являється на шкірі ніг та стегон. Суха шкіра на ногах особливо поширена, і часто призводить до потрісканих п'ят, які, у випадку серйозного ураження, асоціюються з болем і запаленням.

Однак сухість, пов'язана з пранням з використанням сильних миючих засобів, може впливати на все тіло в рівній мірі. Занадто часте миття рук, як правило, теж сприяє сухості шкіри на них.

Чутлива шкіра

Суха шкіра на тілі часто доволі чутлива; однак її чутливість не завжди викликана сухістю. Шкіра деяких людей чутлива від природи, навіть якщо вона добре зволожена. У будь-якому разі важливо уникати продуктів для догляду за шкірою, які містять подразливі інгредієнти, такі як ароматизатори і барвники. Завжди перевіряйте, чи пройшов продукт дерматологічні випробування на чутливій шкірі.

Суха шкіра при захворюваннях

За таких захворювань, як псоріаз або атопічний дерматит, шкіра може виглядати почервонілою, відшаровуватись та свербіти.

Суха шкіра також може бути пов'язана з деякими захворюваннями:

  • Ксероз — це медичний термін, який позначає суху шкіру. Він походить з грецької: "xero" означає "сухий", а "osis" — "хвороба".
  • Атопічний дерматит і псоріаз також пов'язані з сухістю, хоча в основі цих захворювань лежать запальні процеси. Як правило, шкіра, уражена ними, виглядає почервонілою, відшаровується і дуже свербить.
  • Метаболічні захворювання, такі як цукровий діабет і захворювання нирок, також можуть підвищувати ризик виникнення сухої шкіри.

Якщо Ви стурбовані чи впевнені у Ваших симптомах, або ж вони ускладнюються, ми рекомендуємо Вам звернутися за консультацією до лікаря або дерматолога.

Якщо Вам потрібна додаткова інформація, яка допоможе визначити причину Вашого занепокоєння у стані шкіри, і яка допоможе обрати привильний спосіб догляду, Вам може стати у пригоді шкірний тест.

Причини І Фактори, Що Сприяють Сухості

Огляд причин виникнення сухості шкіри

Існує багато причин і факторів, які викликають сухість шкіри тіла: від впливу навколишнього середовища і неправильного догляду за шкірою до захворювань, таких як псоріаз та атопічний дерматит. Шкіра виступає в якості бар'єру організму, але це означає, що вона піддається як зовнішнім, так і внутрішнім впливам.

Зовнішні чинники

Дефіцит природних факторів зволоження (ПФЗ), які зв'язують вологу, призводить до зневоднення верхніх шарів шкіри.

  • Зовнішні фактори спричинюють порушення функції шкіри як природного бар'єру, що призводить до збільшення втрат вологи через шкіру.
  • Порушення поверхневого бар'єру шкіри за рахунок змивання  природного шару ліпідів унеможливлює утримання вологи, і швидкість її втрати зростає.
  • Нарешті, коли сухість поширюється на нижні шари шкіри, порушується транспорт води через заглиблені тканини, так як порушується функціонування важливих каналів зволоження.

Зовнішні чинники, що сприяють сухості

Основні зовнішні причини описаного вище процесу — це фактори зовнішнього середовища і догляд за шкірою:

Надмірне надходження ультрафіолетових променів може призвести до старіння шкіри і, як наслідок, до сухості.
Рекомендується обмежити час прийому ванни і зменшити температуру води, адже тривалі ванни можуть призвести до випаровування вологи.
Оскільки деякі лікарські засоби можуть призводити до сухості шкіри, рекомендується радитись з лікарем.

Зовнішнє середовище

  • Суворі погодні умови — спека, холод і сухе повітря — руйнують захисну функцію шкіри.
  • Сезонні зміни — симптоми сухої шкіри часто погіршуються взимку або влітку.
  • Ультрафіолетові (УФ) сонячні промені можуть пришвидшити старіння шкіри, а при старінні вона стає більш схильною до сухості.

Догляд за шкірою

  • Часте миття або тривалі гарячі ванни чи душ видаляють шар ліпідів, які утворюють захисний бар'єр шкіри.
  • Невідповідний догляд за шкірою — важливо дотримуватися інструкції та використовувати продукти, які підходять для сухої шкіри. Особливо важливо не використовувати сильні мила, які стирають природні ліпіди шкіри.

Приймання ліків
Суха шкіра виникає як побічний ефект багатьох лікарських препаратів. Серед поширених препаратів, які мають цей побічний ефект, діуретичні засоби для контролю кров'яного тиску, дія яких зводиться до збільшення кількості води, яка виводиться з організму разом з сечею, а також деякі антибіотики і пероральні препарати для боротьби з акне. Завжди радьтеся з лікарем або фармацевтом, якщо Ви

Внутрішні чинники

Генетичні впливи
На баланс вологи у шкірі також впливає спадковість. Деякі люди мають жирну шкіру, інші — суху, й ці типи шкіри успадковуються, хоча людина не обов'язково буде мати той самий тип шкіри, який мали її батьки. Шкірні захворювання, такі як атопічний дерматит, псоріаз, цукровий діабет та іхтіоз часто мають генетичну передумову.

Суха свербляча шкіра під час вагітності може бути пом'якшена за належного догляду за нею.
Збалансоване харчування, багате на вітаміни та поживні речовини, життєво необхідне та допомагає підтримувати здоровий стан шкіри.

Гормональні впливи
Зміни у концентрації певних гормонів, особливо естрогену і тестостерону, може впливати на вологість шкіри та кількість ліпідів. Це особливо помітно після менопаузи, коли шкіра стає сухою через пониження рівня естрогену.
Суха шкіра також може розвинутись під час вагітності через гормональні зміни, а також у зв'язку з додатковими потребами у біологічній рідині.

Харчування
Як і будь-який інший орган, шкіра потребує низки важливих поживних речовин для нормального функціонування. Серед них — ненасичені жирні кислоти та вітаміни. Відсутність будь-якого з них може сприяти розвитку сухої шкіри.

Вік
З віком кількість сальних і потових залоз у шкірі зменшується, що призводить до зниження здатності синтезувати піт і ліпіди. Вміст води у шкірі та її здатність утримувати вологу також зменшуються. Ці фактори призводять до сухості, яка, в свою чергу, спричиняє старіння шкіри й утворення тонких ліній і зморщок. Дізнайтесь більше про сухість, пов'язану з віком.

Чинники, Що Сприяють Сухості

Чинники, які можуть спричиняти сухість шкіри тіла

Крім основних причин сухості шкіри тіла, існує ще кілька факторів, які також впливають на ступінь сухості шкіри. Розуміння цього допоможе уникнути їх і тим самим зменшити їх вплив.

Найкращий час для зволоження — коли шкіра чиста і дещо вогка, наприклад, після ванни або душу.
Суха шкіра потребує особливих сонцезахисних засобів без будь-яких подразнюючих парфумів та барвників.
Постійне використання захисних рукавичок та крему для рук може зарадити представникам деяких професій, таких як лікар або перукар.

Відсутність ефективного лікування
Якщо суху шкіру не лікувати швидко, ступінь сухості може зрости, а система зволоження у глибших шарах шкіри може бути порушена. У таких ситуаціях необхідне використання зволожуючого крему, призначеного для вирішення цієї проблеми.

Вплив сонячних променів
Захищаючи суху шкіру від впливу сонячних променів, важливо, щоб сонцезахисний крем також відновлював нестачу зволожуючих факторів, на додачу до відповідного сонцезахисного фактору (СЗФ). Важливо також, щоб сонцезахисний крем, як і будь-які інші продукти по догляду, що використовуються на сухій шкірі, не містили подразнюючих парфумів і барвників, оскільки суха шкіри, особливо на обличчі, більш схильна до подразнень, ніж нормальна.

Професійні ризики
Деякі професії вимагають роботи в умовах, які можуть збільшити ризик сухості шкіри. Зазвичай це заняття, які передбачають вплив факторів розвитку сухої шкіри, такі як робота в спекотних або холодних умовах (фермер / рибалка), або робота, пов'язана з використанням миючих засобів (лікар / медсестра / перукар), або робота з хімічними речовинами (механік / прибиральник).

Зневоднення
Шкіра отримує вологу від тіла, а отже, залежить від водного балансу в організмі. При зневодненні він зменшує надходження вологи до шкіри, що уповільнює природний переміщення води через шкіру, що може сприяти її сухості. Літні люди схильні до зневоднення, тому що з віком відчуття спраги притлумлюється.

Паління
Сигарети містять багато токсинів, включаючи нікотин, які можуть зменшувати швидкість потоку крові. Це призводить до зниження швидкості обміну речовин у шкірі. А це означає, що у ній можуть запуститись процеси передчасного старіння і висихання.

Рішення

Догляд за сухою шкірою тіла

Сухість шкіри спричиняється порушенням бар'єрної функції шкіри, що призводить до втрат вологи і зниження здатності до утримання води в зв'язку з дефіцитом зволожуючих факторів. Таким чином, суха шкіра потребує щоденного догляду, який не викликає подальшого погіршення стану шкірного бар'єру і відновлює нестачу природних зволожуючих факторів.

Суха і надміру суха шкіра, а також сухість шкіри, пов'язана з діабетом чи псоріазом, вимагає підповідних засобів залежно від ступеня сухості, натомість атопічний дерматит потребує спеціальних продуктів для щоденного догляду за шкірою немовлят і маленьких дітей. При виборі засобу для догляду за шкірою дітей завжди перевіряйте вікові показання.

Рекомендації по догляду за сухою шкірою тіла

Замість того, щоб обтирати вологу шкіру рушником, промокніть її насухо, а безпосередньо після цього нанесіть крем або лосьйон.
Щоб запобігти втраті вологи зі шкіри, важливо регулярно використовувати зволожуючі креми.

Очищення сухої шкіри тіла
Найчастіше шкіра стає сухою через пошкодження поверхневого бар'єру шкіри, отже важливо, щоб миючий засіб був достатньо м'яким, щоб не змивати природний захисний бар'єр шкіри. Додаткові природні зволожуючі фактори, такі як сечовина, також допоможуть відновити баланс вологи у шкірі.

Зволоження сухої шкіри тіла
Перша вимога до зволожувачів для сухої шкіри — це відновлення балансу вологи у верхніх шарах шкіри. Речовини, які називають «природними зволожуючими факторами» (ПЗФ), такі як сечовина і молочна кислота, утримують вологу в роговому, або верхнього шарі шкіри. Мінімальна рекомендована концентрація сечовини, навіть для помірно сухої шкіри, складає 5%. Для надміру сухої шкіри, як правило, необхідна більш висока концентрація сечовини та інших зволожуючих факторів. Наприклад, відновлюючий крем Eucerin 5% Urea містить 5% сечовини і підходить для догляду за шкірою рук.

Суха шкіра виникає на різних ділянках тіла, але найчастіше — на найбільш вразливих місцях, таких як руки, ноги, коліна, лікті й обличчя.
Важливо дотримуватись інструкції та користуватись продуктами, які підходять для сухої шкіри.

Сухість, огрубіння і ущільнення шкіри може бути викликане порушеннями у трьох основних механізмах контролю вологості: пошкодження поверхневого бар'єру у зв'язку з нестачею ліпідів шкіри, зневоднення рогового шару через відсутність природних зволожуючих факторів та поганий розподіл вологи в нижніх шарах шкіри. Лосьйони для тіла Eucerin Complete Repair Moisture Lotions борються з усіма трьома основними факторами сухої шкіри та містять  дерматологічно перевірені активні інгредієнти.

  • По-перше, у шкіру надходить сечовина та інші водоутримуючі природні зволожуючі фактори, що поліпшує гідратацію в роговому шарі шкіри.
  • По-друге, церамід-3 відновлює ліпідний бар'єр шкіри, щоб зафіксувати вологу, а глюко-гліцерин стимулює аквапоріни шкіри, а також допомагає нормалізувати природний висхідний потік вологи у верхніх шарах шкіри.
  • По-третє, глюко-гліцерин стимулює аквапоріни шкіри, а також допомагає нормалізувати природний висхідний потік вологи у верхніх шарах шкіри.

Легкий зволожуючий лосьйон для тіла для сухої шкіри Eucerin Complete Repair ідеально підходить для щоденного догляду за сухою, огрубілою і ущільненою шкірою, тоді як насичений зволожуючий лосьйон для тіла для  дуже сухої шкіри Eucerin Complete Repair ідеально підходить для щоденного догляду за дуже сухою шкірою, яка лущиться і свербить.

На уражену ділянку необхідно часто наносити зволожуючий крем, який підходить для сухої шкіри.

Захист сухої шкіри тіла від сонячного випромінювання
Виходячи на вулицю, слід зменшувати опромінення, вдягаючи  одяг, що покриває всі частини тіла та користуючись сонцезахисним кремом. Крім того, важливо, щоб сонцезахисні креми містили також і зволожуючі фактори. Сонцезахисні засоби для сухої шкіри не повинні містити подразнюючих парфумів та барвників, тому що суха шкіра чутлива до подразнень. Сонцезахисні креми для сухої шкіри Eucerin Sunscreens пропонують захист від сонячних променів з COLIPA- та EU-сумісними ультрафіолетовими фільтрами, антиоксидантом лікохалконом А для захисту від окислення, викликаного ультрафіолетовим опроміненням, і передчасного старіння.

Уникання факторів, що сприяють сухості

Крім якісного щоденного очищення і зволоження, важливо уникати факторів, які сприяють розвитку сухої шкіри. Це допоможе полегшити проблему сухої шкіри та зменшити потребу в лікуванні:

Не рекомендується використовувати сильні мила, які стирають природний ліпідний шар шкіри.
Пиття води життєво необхідне, тому що стан шкіри залежить від загального водного балансу організму.

  • Уникайте сухого повітря, проводячи менше часу надворі за спекотної й засушливої або холодної погоди та користуючись зволожувачами, якщо у приміщенні увімкнене опалення.
  • Скоротіть час перебування в гарячій воді, приймаючи швидкі теплі душі замість тривалих гарячих ванн.
  • Використовуйте рукавички під час миття посуду — це допоможе уникнути дії гарячої води і агресивних миючих засобів.
  • Носіть одяг з натуральних матеріалів, таких як бавовна і шовк, які не подразнюють шкіру. Шерсть — також природний матеріал, однак може подразнювати суху шкіру, тому її слід уникати.
  • Намагайтесь використовувати засоби для прання одягу без барвників чи ароматизаторів, щоб уникнути подразнень.
  • Переконайтеся, що ви п'єте достатню кількість води — особливо це стосується літніх людей.

Пов'язані продукти