Атопічний дерматит на обличчі – Симптоми, причини та як з ними боротися

6 min. read
Показати більше

Атопічний дерматит — дуже поширене хронічне захворювання шкіри, яке уражає дорослих, дітей і немовлят. Шкіра на обличчі й тілі стає дуже сухою та подразненою. Зазвичай атопічний дерматит має дві фази: активну (також відома як загострення або «спалахи») і неактивну. Хворим важливо захистити шкіру під час неактивних фаз, щоб максимально подовжити їх тривалість.

Ознаки І Симптоми

Що таке атопічний дерматит?

Атопічний дерматит (або атопічна екзема) — це незаразне хронічне захворювання, при якому шкіра на обличчі та/ або тілі постійно пересушена, схильна до свербіння й подразнення. Інакше кажучи, це запальне захворювання, яке стає все більш поширеним, особливо на Заході. Воно зустрічається у 10% населення світу (10-20% дітей і 2-5% дорослих), а протягом останніх 30 років, кількість випадків зросла на 200-300%.

1. Порушення бар'єрної функції шкіри спрощує проникнення мікроорганізмів 2. Активація імунних клітин, запалення 3. Свербіння

Немовлята і маленькі діти страждають найчастіше. У 90% пацієнтів симптоми виникають у віці до п'яти років і у 80% — до двох.

У маленьких дітей і немовлят найчастіше уражається обличчя, хоча з віком висип може поширитися по тілу. Поза тим атопічний дерматит на обличчі може виникати у людей різного віку і зазвичай проявляється у вигляді сухих, полущених плям на шкірі голови, лобі, навколо очей і за вухами. Висипи також можуть бути на щоках, зокрема у дітей.

Набір симптомів може відрізнятися у залежності від людини, від пори року, навіть з дня на день. Хворі описують дві фази при атопічного стану шкіри — неактивну («перерва») і гостру («спалах»).

Атопічний дерматит може призвести до ряду фізичних та психологічних проблем, серед яких упередженість, стрес і низька впевненість у собі.
Симптомами загострення можуть бути сильне свербіння, червоний або темно-червоний колір шкіри, лущення, біль і навіть легка кровоточивість шкіри.

"При загостреннях хворі відчувають: свербіння (від легкого до інтенсивного) та почервоніння шкіри, лущення, нерівномірну набряклість, шкіра може боліти та навіть злегка кровоточити."

Під час спокійної фази присутні симптоми сухої та дуже сухої шкіри, її лущення та подразнення (стан — а не хвороба, — відомий під назвою ксерозу), уражена ділянка може мати невеликі зарубцьовані тріщинки.

Як і симптоми, викликані власне подразненням шкіри, атопічний дерматит може призвести до подальших фізичних і психологічних проблем, таких як відсутність сну, упередження, стрес і загальний брак впевненості в собі — особливо у випадку атопічного дерматиту на обличчі. В результаті хворі часто обмежують своє повсякденне життя, змінюючи свій одяг, своє харчування, косметику, а також діяльність, у якій вони беруть участь. Якщо хворий відчуває, що його або її привабливість зменшується, це може вплинути й на особисте життя.

У Вас атопічний дерматит, якщо…

  1. Ваша шкіра суха і почервоніла та, на відміну від сухої й дуже сухої шкіри, вона не може бути вилікувана, а тільки доглянута.
  2. Ваша шкіра схильна до лущення, потовщення та утворення тріщин. Шкіра інтенсивно свербить і має тенденцію до почервоніння і запалення. Це обумовлено не тільки дефіцитом вологи, а також порушенням обміну жирних кислот, що призводить до руйнування бар'єрної функції шкіри.
  3. На Вашій сухій шкірі трапляються спалахи-загострення.

Якщо Ви не впевнені у Ваших симптомах, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.

Причини Та Фактори, Що Сприяють Атопічному Дерматиту

Можливі причини атомічного дерматиту та фактори, що сприяють його розвитку

Не існує єдиної причини атопічного дерматиту. Немає також, на жаль, і ліків від нього. Тим не менш, запобігання пускових чинників та повсякденний активний інтенсивний догляд можуть подовжити здорові фази атопічного шкіри, тоді як догляд за шкірою під час загострення забезпечує швидке полегшення і відновлення шкіри.

Існує кілька генетичних та екологічних причин щодо того, чому у деяких людей розвивається атопічний дерматит, а в інших — ні. Вони включають в себе:

Якщо хтось з батьків має атопічний дерматит, астму або сінну лихоманку, то дитина має підвищений ризик захворіти.
Життя в районах з високим рівнем забруднення збільшує ризик розвитку атопічного дерматиту.

  • Зв'язок зі спадковістю. Атопічний дерматит — найбільш поширена форма екземи і тісно пов'язаний з астмою і сінною лихоманкою.

"Якщо обоє батьків мають атопічний дерматит, то дитина успадкує це захворювання у 60-80%."

  • Клімат/ забруднення. Життя в розвиненій країні, місті (особливо з високим рівнем забруднення) або холодний клімат, швидше за все, збільшує ризик захворювання. Наприклад,  ямайські діти, які живуть в Лондоні, мають вдвічі вищий ризик розвитку атопічного дерматиту, ніж ті, хто живе на Ямайці.
  • Стать. Жінки трохи більш схильні до атопічного дерматиту, ніж чоловіки.
  • Вік матері, коли вона народжує дитину. Чим старше матір, тим вищий ризик, що у дитини розвинеться атопічний дерматит.

Існує чотири патогенетичні чинники атопічного дерматиту:

1. Вроджена недостатність філагріну; нестача природних зволожуючих факторів (ПЗФ), таких як амінокислоти.
2. Порушення епідермального ліпідного обміну (цераміди, холестерин і вільні жирні кислоти) та порушення формування ліпідного бар'єру.

Це призводить до сухості шкіри з порушеною бар'єрною функцією. В цьому випадку шкіра стає відкритою для інфекцій:

3. Ріст бактерій (золотистий стафілокок) і секреція супер-антигенів.
4. Фактори середовища, такі як подразники, алергени, забруднення.

Суха та подразнена шкіра призводить до запалення і свербіння. Постійне свербіння може призвести до постійного розчухування. Воно пошкоджує шкірний бар'єр, що сприяє розвитку вологого середовища для розмноження бактерій. А це, в свою чергу, викликає подразнення і подальше свербіння й запалення. Так цикл атопічної шкіри замикається (див. ілюстрацію).

Чинники, Що Сприяють Розвитку Атопічного Дерматиту

Додаткові сприятливі фактори

Існує низка інших впливів, які можуть посилити існуючі симптоми, хоча вони й змінюються від людини до людини. До них відносять:

Існують фактори, такі як (поміж інших) стрес і безсоння, які можуть погіршити симптоми атопічного дерматиту.

  • деякі продукти харчування та напої (зокрема, молочні продукти, горіхи, молюски та алкоголь)
  • алергени (хатні кліщі, пилок та/ або пил)
  • формальдегід
  • миючі засоби
  • стрес
  • безсоння
  • потіння
  • дим від цигарок

Дізнайтеся більше про чинники, які впливають на шкіру.

Рішення

Контроль над симптомами атопічного дерматиту

Хоча симптоми атопічного дерматиту не можна «вилікувати», їх можна контролювати шляхом послідовного і регулярного догляду.

Пом'якшувачі

Рекомендується використовувати добавки для ванн і душу, які зволожують шкіру.
Використовуйте зволожувачі щодня, якщо у Вас атопічний дерматит на обличчі.

Пом'якшувачі (або інакше зволожувачі) є основою догляду за шкірою, і ними слід користуватись щодня, незалежно від активної чи неактивної фази захворювання. До них належать лосьйони, креми для обличчя, мазі і добавки до ванни/ душу, яке змащують шкіру і допомагають утримувати її пружною, вологою і захищеною від подразників. Це також допомагає проти свербіння і може знизити частоту загострень.

"Роль пом'якшуючих засобів — запобігти загостренню атопічного дерматиту. Це називається основним доглядом."

При атопічному дерматиті на обличчі особливо важливо, щоб зволожувачі стали обов'язковою частиною повсякденного життя.

До основних складників пом'якшувачів належать:

  • Жирні кислоти Омега-6 з екстракту енотери та виноградних кісточок. Вони заспокоюють і живлять уражену шкіру, відновлюючи природний захисний бар'єр шкіри.
  • Лікохалкон А (екстракт кореня солодки). Це природний антиоксидант із протизапальною дією, який зменшує почервоніння і заспокоює запалення.

Дерматологічний догляд

Догляд за допомогою медичних препаратів, таких як місцеві мазі (які зазвичай містять гідрокортизон), дозволяє усунути симптоми загострення і допомагає зменшити будь-які запалення та свербіння.

Якщо Ви потребуєте швидкого полегшення, можете скористатися гідрокортизоном. Хоча його не рекомендують для довгострокового використання.

Кортикостероїди дуже ефективні, швидко діють і полегшують свербіння у випадках важкого загострення. Тим не менш, вони не підходять для довгострокового постійного використання, оскільки у цьому випадку можуть проявитись негативні побічні ефекти. Крім того, їх не можна застосовувати на значних ділянках шкіри; безперервне використання знижує їх ефективність.

Індивідуальний щоденний догляд за обличчям з атопічним дерматитом

Намагайтеся контролювати щоденний догляд, наприклад, роблячи відповідні записи.
З точки зору цілісного підходу: намагайтеся уникати стресу і розслаблятися (наприклад, використовувати охолоджуючі диски для очей) — нервове напруження може викликати симптоми атопічного дерматиту.

  • Холодні температури корисні, особливо в нічний час, тому що пітливість викликає подразнення і свербіння.
  • Продукти для основного догляду краще зберігати в холодильнику, тому що використання охолоджених кремів і лосьйонів забезпечує додаткове полегшення свербіння.
  • Макіяжем можна користуватись, але бажано використовувати продукти для чутливої шкіри.
  • Щоб контролювати вплив певних продуктів або напоїв на Ваші симптоми, корисно вести щоденник.
  • Використання кліматотерапії — відпочинок у місцях, таких як Північне море, Атлантичний океан, Мертве море, Середземне море або високогірні райони — може бути корисним.
  • Розслабляючі вправи, такі як йога і медитація, можуть допомогти зменшити рівень стресу —  одного з чинників, що можуть вплинути на атопічний дерматит на обличчі.
  • При виникненні свербіння краще погладити шкіру, а не подряпати її. Поплескування заспокоює шкіру, і в той же час не пошкоджує її. Після душу ніжно промокніть шкіру майже досуха та відразу ж застосовуйте крем/ лосьйон.
  • Обрізайте дітям нігті, щоб вони були короткі та гладенькі — це допоможе уникнути подряпин та занесення інфекції.
  • Уникайте механічних подразнювачів, таких як жорсткі губки.

Якщо Ви не впевнені, який спосіб догляду обрати, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.