Дівчина натягує светра на носа.

Причини виникнення та збудники акне

3 min. read
Показати більше

Існує безліч способів, що можуть допомогти у боротьбі з проблемами шкіри, запобігти появі висипань і надати необхідний догляд. Ліки від акне, звичайно, є одним із варіантів. Проте, існують й інші, немедичні засоби, які можуть допомогти контролювати стан шкіри. У цій статті ми розглянемо зовнішні фактори, які можуть викликати і посилювати акне, а також порадимо, що можна зробити, щоб зменшити їх потенційний вплив, і надати шкірі необхідну допомогу.

Якщо Ви хочете дізнатися більше про внутрішні процеси, що спричиняють виникнення чорних та білих вугрів і прищів, їх перетворення в акне, подивіться розділ виникнення акне  і акне та гормони.

Які фактори спричиняють виникнення акне та погіршують стан шкіри?

На жаль, немає такої речі, як «ліки від вугрів», але розуміння потенційних збудників, що можуть викликати висипання і погіршити їх стан, дає можливість полегшити симптоми та покращити загальний стан шкіри. Ось деякі з найпоширеніших з них

Харчування

Молочні продукти та солодощі можуть викликати висипання

Незважаючи на те, що дослідження впливу харчування на акне є неоднозначними та суперечливими, більшість вчених погоджуються з тим, що продукти з високим глікемічним індексом та молочні продукти можуть погіршити стан проблемної шкіри. Ведуться також дискусії навколо можливого впливу інших продуктів.

Ви можете дізнатись більше про дискусії щодо раціону та про те, чому вважається, що деякі продукти призводять до виникнення висипань, у розділах висипання та харчування: першопричини 

Паління

Дослідження показують, що паління загострює запалення, викликаючи оксидативний стрес шкіри та порушуючи обмінні процеси.

Дослідження, в якому прийняло участь 1000 жінок, також показало, що частка тих, хто страждає на вугрів, була значно вищою серед курців (приблизно 40%), ніж серед некурців (близько 10%).1

1 - Capitanio et al. British Journal of Dermatology 2007 157, pp1040-1085

Ліки

Детальніше в розділі акне та спорт.

Як відомо, препарати, такі як антидепресанти, протиепілептичні засоби та стероїди, сприяють виникненню вугрів. Тривале застосування антибіотиків також може пошкодити мікрофлору кишечнику та вплинути на здоров'я шкіри.

Надмірне використання андрогенів також може сприяти розвитку вугрів. Блискавичні вугри (acne fulminans) – рідкісна форма вугрової хвороби, що є побічним ефектом застосування та зловживання анаболічними стероїдами, особливо часто зустрічається серед культуристів. Детальніше в розділі акне та спорт.

Неналежний догляд за шкірою

Дівчина втомлено потирає очі під час роботи за ноутбуком

Регулярне і ретельне очищення - це важливий крок у догляді за шкірою, що схильна до висипань, але агресивні засоби на основі мила та занадто гаряча вода можуть порушити природний баланс шкіри та загострити симптоми.  Деякі засоби по догляду за шкірою та косметика мають жирну текстуру та є комедогенними (а отже закупорюють пори і викликають висипання).

Стрес

Деякі дослідники вважають, що стрес може призвести до вироблення організмом більшої кількості інсуліну (інсулін - це гормон, що виробляється в підшлунковій залозі та дозволяє клітинам переробляти та накопичувати цукор з вуглеводів). Інсулін стимулює андрогени (чоловічі гормони), які, у свою чергу, стимулюють надлишок шкірного жиру (себорею) та гіперкератоз (занадто інтенсивний поділ клітин, що призводить до блокування сальних залоз), що є ключовими етапами виникнення запалень. Дізнайтеся більше про акне та гормони та про виникнення акне.

Швидкість загоєння ран, також істотно знижується, коли людина перебуває під стресом.2 

Зокрема, тривалий стрес негативно впливає на стан шкіри і може сприяти розвитку анке. Проблеми зі шкірою також ускладнюють життя і можуть вплинути на Вашу впевненість у собі, що спричиняє подальший стрес, який, у свою чергу, загострює стан шкіри. Ви можете дізнатись більше про психологічний вплив проблемної шкіри та акне і стрес.

2 - Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998;60:362-5

Пошкодження

Тривалий тиск і тертя можуть загострити проблему висипань. Фрикційні вугрі, відомі як «Acne Mechanica», виникають, коли міцний одяг або ремінці (наприклад, бюстгальтери, гірські костюми та ремені на шоломах) збирають піт на шкірі. Роздратування, викликане цим потом, збільшує вироблення шкірного жиру та призводить до запалень. Ви можете дізнатись більше про Acne Mechanica у розділі акне і спорт. Роздратування шкіри також може спричинити свербіж, а часте подразнення сприяє розповсюдженню бактерій та загострюєте запалення

Сонце

Дівчина затуляеться рукою від сонця

Думки щодо впливу сонячного випромінювання на висипання різняться, але, у той час як люди з проблемною шкірою часом думають, що від сонця стан їх шкіри покращується, більшість фахівців погоджуються з тим, що ультрафіолетове випромінювання лише загострює проблеми, і Ви можете дізнатися, чому так у розділі висипання і захист від сонця.

Засоби для пілінгу та більшість препаратів для лікування акне також роблять шкіру більш чутливою до світла, а надмірне сонячне світло може збільшити ризик розвитку пігментації та рубців. Детальніше у розділі висипання та гіперпігментація та висипання і рубці.

Як можна запобігти виникненню висипань?

Наша шкіра настільки ж індивідуальна, як і ми. Тому засоби, що підходять одному, можуть не підходити іншому, проте Ви можете покращити її стан, звернувши увагу на наступні моменти:

Харчування
Наука про правильне харчування та здоровий глузд підказують нам, що здорова, збалансована їжа є ключем до здорового тіла та шкіри. Спробуйте зробити свій раціон різноманітним та ведіть щоденник  (деякі дерматологи називають його «щоденником шкіри»), записуючи туди продукти, що, на Ваш погляд, можуть спричинити висипання.

Якщо це не допоможе, спробуйте дієту. Найкращий варіант - усунути можливих винуватців (наприклад, продукти з високим глікемічним індексом, солодощі та молочних продуктів). Ви можете дізнатись більше про те, як змінити раціон, щоб покращити стан проблемної шкіри?

Паління
Відмовтесь від паління. Якщо Ви не можете зробити, принаймні, зменште споживання нікотину.

Ліки
Якщо Ви вважаєте, що препарат, який Ви приймаєте, погіршує стан шкіри, зверніться до лікаря. Він цілком може запропонувати альтернативу.

Догляд за шкірою
Очищайте шкіру вранці та ввечері, обов'язково знімайте макіяж, перш ніж лягати спати.

Обирайте очищаючі, зволожуючі та засоби по догляду, спеціально розроблені для проблемної шкіри. Використовуйте тільки засоби, некомедогенність яких було доведено (тобто, вони не викликають висипань). Якщо Ви проходите курс лікування акне, переконайтеся, що використовуєте засоби, сумісні з Вашими препаратами.

Доведено, що засоби лінійки Eucerin Dermo Pure зменшують недоліки шкіри, заспокоюють подразнення, запобігають появі нових висипань та чинять лікувальний ефект. Детальніше про ідеальні засоби та догляд за проблемною шкірою.

Стрес

Спробуйте знайти спосіб розслабитися. Фізичні вправи допоможуть зберегти Ваше тіло в хорошій формі (і відчувати себе більш впевнено). Більше порад щодо зниження стресу.

Пошкодження
Краще, що Ви можете зробити, щоб уникнути виникнення фрикційних вугрів, це: а) приймати душ якомога швидше після занять спортом; б) носити натуральний одяг, якщо це можливо. Спробуйте також не торкатися обличчя та протирати свій мобільний телефон, регулярно прати подушки і рушники, щоб знизити ризик контакту з бактеріями.

Сонце
Насолоджуйтесь сонячним світлом в міру. Уникайте годин «пік» і користуйтеся сонцезахисними засобами, такими як Eucerin Sun Cream Oil Control Dry Touch SPF30 або SPF50 +.

Лише керуючись цими правилами протягом кількох тижнів, Ви зможете з'ясувати, які з факторів впливають саме на Вас, і як можна поліпшити стан шкіри. Але, якщо симптоми не зникають і продовжують Вас турбувати, не забувайте, що існує широкий спектр доступних медичних засобів. Зверніться до свого лікаря за порадою щодо найкращих варіантів лікування шкіри.