Чи може стрес спричинити появу прищів та як між собою пов'язані стрес та акне?

Стрес може стати причиною виникнення прищів та акне

Наша шкіра - це найбільший орган та дзеркальне відображення нашого фізичного та психологічного стану.

Кожен, хто відчув це на собі, знає, що життя зі шкірою, схильною до вугрових висипів та акне, буває сповнене стресу. Більш детальну інформацію про це ви можете дізнатися з розділу Психологічний вплив на акне.

У цій статті ми розглянемо питання про те, як психологічний стрес  може впливати на наше особисте чи професійне життя, на наш організм вцілому та на нашу шкіру зокрема. Ми досліджуємо взаємозв'язок між стресом та акне, як стрес може викликати або загострювати запальні процеси на шкірі, а також деякі речі,  за допомогою яких ми зможемо спробувати зменшити стрес та мінімізувати його негативний вплив на нашу шкіру.

Що таке стрес та як він проявляється?

Стресс - це дуже індивідуальне питання: для декого він може стати стимулом, в той час як для більшості людей він є пригнічуючим фактором.1 Та навіть коли стрес пригнічує, люди реагують по-різному: дехто впадає в паніку від, здавалося б, незначних проблем, в той час як інші зберігають спокій та спокійно вирішують навіть навіть більш значні труднощі.

Існує різниця між "позитивним стресом" (еустрес) та "негативним стресом" (дистрес). У стресових ситуаціях в тілі виділяються гормони, такі як адреналін та кортизол, підвищується кров'яний тиск і тіло переходить в режим повної боєвої готовності. Для наших пращурів такий стан був необхідним задля виживання у небезпечних ситуаціях, тому що надав сил боротися або рятуватися. 

 

Близько 50-80% пацієнтів з акне погоджуються із заявами про те, що стрес погіршує цю ситуацію (1)

В наші дні для виникнення стресу існує багато причин. Вони можуть включати: психологічні навантаження, незадоволеність в роботі, криза в особистому житті, сімейні проблеми, сварки з друзями та хвороби. Пригнічення зростає, оскільки люди відчувають, що від них очікують того, щоб вони гарно виглядали, були здоровими, займалися спортом, підтримували дружні стосунки, були б добре обізнаними і т.д - і все це одночасно. Зрозуміло, що багатьом з нас стає все далі складніше миритися з цими постійно зростаючими вимогами. Та наслідки цього очевидні: кількість психологічних порушень, які призвели до нервового виснаження, неухильно зростає.2

Як стрес може спричинити або спровокувати акне?

Стрес може порушувати обмін речовин: у вас можуть виникати проблеми зі сном, порушується травлення, ви можете відчувати себе пригніченим або навіть роздратованим та неврівноваженим. У багатьох людей дуже скоро на шкірі проявляються наслідки стресу: шкіра починає свербіти, стає схильною до почервоніннь та виникнення прищів.

Емоціональний стрес протягом довгого часу пов'язували з появою акне, але дослідження показують, що донедавна наука недооцінювала вплив стресу на ступінь тяжкості акне.1

Стрес, пов'язаний з іспитами, значно погіршує симптоми вугрового висипу

Коли ми піддаємося стресу, наш організм виробляє гормони (такі як кортизол та адреналові андрогени), нейропептиди (білки нервових клітин, такі як ендорфіни та інсулін) та запальні цитокіни (невеликі білки, які викликають запалення), які впливають на поведінку сальних залоз і можуть погіршувати стан акне.1 Більше про сальні залози ви можете дізнатися в розділі "Розвиток акне" та "Причини та передумови виникнення акне". Ви також можете більше прочитати в розділі "Акне та гормони".

Численні звіти наукових досліджень, багато з яких проводяться за допомогою опитування, свідчать про те, що пацієнти  з вугровими висипами пов'язують свій стан зі стресом та близько 50% - 80% з них погоджуються із заявами про те, що стрес погіршує їх ситуацію.1 Одне дослідження показує, що пацієнти з вугровим висипом повідомляли про дводенний інтервал між стресовою ситуацією та загостренням акне.1
Стрес також може провокувати деяких людей видавлювати свої прищі, які можуть поширювати бактерії та спричиняти сильніше запалення, що призводить до погіршення слабо виражених симптомів акне. Це відомо як Acne Excoriée та більш детально ви можете дізнатися  в розділі "Різні види акне".

Дослідження показує, що якщо все ж таки прищі з'явилися, то стрес уповільнює процес загоєння ран на 40%3, тому на їх загоєння може знадобитися більше часу.

Дослідження, проведені Університетською клінікою дерматології при Медичному факультеті Стенфордського університету, виявили патогенний (тобто хвороботворний) зв'язок між хронічним стресом та погіршенням стану акне.4

Коли рівень стресу студентів, які приймали участь у дослідженні, зріс - під час екзаменів та під час критичного навантаження паралельно з недосипанням, а також зміни у звичному режимі харчування - посилився біль, а також спостерігалося значне подовження процесу загоєння. Крім того, погіршився стан шкіри.

Який виглядає акне, спричинене стресом?

Акне, спричинене стресом, скоріше за все, характеризуватиметься збільшеною кількістю чорних точок (закриті комедони), білих вугрів (відкриті комедони) та прищів. Ви можете дізнатись більше про зовнішній вигляд цих різних типів прищів з розділу "Розвиток акне". Існує безліч різних форм акне і ви можете дізнатися про них більш детально з розділу "Різні види акне".

Поради щодо зниження стресу

Якщо все навколо вас здається божевільним і одночасно всім і кожному щось від вас потрібно - в такій ситуації зовсім не просто зберігати спокій.

Ось деякі речі, які ви можете робити аби залишатися спокійними та стати стійкішими до щоденного стресу:

Методи релаксації
Аутотренінг, йога, медитація, оздоровчі процедури та традиційна китайська медицина (ТКМ) допоможуть вам розслабитися, створити позитивний психологічний настрій та підвищити впевненість в своїх силах.

Спорт та вправи
Під час заняття спортом підвищується рівень ендорфінів (гормони гарного самопочуття) в тілі. Це допомагає вам краще почуватися та розслабитися. Високий рівень фізичної підготовки також сприяє підвищенню самооцінки.

Техніки заспокоєння можуть допомогти вам контролювати появу прищів, спричинених стресом

Здорове харчування

Здорове, збалансоване харчування з великою кількістю свіжих овочів, фруктів та горіхів може допомогти вам краще справлятися зі стресом. Намагайтеся пити більше води та менше вживати алкогольних та кофеїнових напоїв, які можуть спровокувати вироблення інсуліну та загострити стрес. Більше рекомендацій з приводу того, що їсти та чого уникати - в розділі "Що я можу змінити в своему раціоні харчування, аби допомогти своїй шкірі з вугровим висипом?"

Більш детально про те, як ви можете контролювати стрес та появу прищів, ви можете прочитати в розділі "Поради щодо зниження стресу"

1Вплив психологічного стресу на акне. . Jović et al. Acta Dermatovenerol Croat 2017; 25(2): 133-141
2 http://www.gostress.com/stress-facts/
3 Marucha PT, Kiecolt- Glaser JK, Favagehi M. Mucosal wound healing is impaired by examination stress. Psychosom. Med. 1998;60:362-5. 

http://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/479409

Пов'язані статті

Станьте учасником Клубу Eucerin зараз та отримайте переваги

Щоб отримувати останні новини про Eucerin, будь ласка, заповніть наступні поля, щоб підписатися на нашу розсилку.

  • Беріть участь у тестуванні наших новинок
  • Отримайте ексклюзивні пропозиції
  • Отримайте актуальну інформацію та поради по догляду